CAPI, bilgisayar yardımıyla yapılan anket anlamına gelen Computer Assisted Personal Interviewing kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, kağıt-kalem yerine bilgisayarla veri toplama yöntemidir.
Bu yöntemde görüşme formu tablet bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen bir yazılım sayesinde veri giriş programı haline getirilerek verinin derlenmesi mümkün olmaktadır. Bilgisayar veya tablet üzerinden kullanabilen bir yazılım aracılığı ile anlık veri girişi yaptığımız CAPI çalışmalarında, iş ortaklarımız hedef kitlesi ile yüz yüze görüşüyor ve iş ortaklarımızın amaçlarına yönelik etkili ve güvenilir veriler elde ediyoruz.

CAPI Yüz yüze görüşmelerin bir diğer biçimidir. Cevaplayıcı bilgisayar başında sorulara cevap verir. Soruların anlaşılır olabilmesi için çeşitli elektronik uygulama paketleri ile tasarlanır. Uygulamalar yardımcı ekranlar ve mesajlar ile kolaylaştırılmıştır. Görüşmelerde cevaplayıcıya ihtiyaç duyulan konular ve yönlendirmelerde eşlik eden personel bulunmaktadır.